Finančná tieseň niekedy ľudí doženie k riskantným riešeniam. Skočia napríklad na inzerát výhodnej pôžičky od súkromnej osoby, bez preverenia podpíšu zmenku či vezmú si pôžičku na ruku, ktorú nedokážu splatiť. Ako teda posúdiť, či je ponuka súkromnej pôžičky seriózna, a čo hrozí pri pôžičke na zmenku?
Tento typ pôžičiek zvyčajne volia ľudia, ktorým banka z nejakého dôvodu peniaze už nepožičia. Napríklad klient, ktorý už jeden úver aktuálne spláca, dodatočnú pôžičku z banky už nedostane. Avšak existujú spôsby, ako si požičať z iných zdrojov. Treba byť však opatrný a poskytovateľa dobre preveriť.
Aj dlžník si môže súkromne požičať peniaze
Finančné inštitúcie, teda hlavne banky, ale aj nebankové spoločnosti s licenciou musia zo zákona preverovať, či žiadateľ nie je v registri dlžníkov. Nejde pritom len o splácanie bývalých záväzkov, banky sledujú aj to, či aktuálne žiadateľ spláca aj iný úver.
Podmienky poskytovania úverov v bankách sú pomerne prísne. Žiadateľ, ktorý aktuálne má už iný úver, sa stáva pre banku veľmi rizikovým, s veľkou pravdepodobnosťou teda so žiadosťou o úver nepochodí.
Avšak aj dlžník si môže za istých podmienok požičať ďalšie peniaze. Existujú totiž aj možnosti súkromne požičať peniaze. Ide však o neregulovaný trh. Podmienky väčšinou nebývajú veľmi priaznivé, navyše ide o sféru, kde možno nájsť aj neseriózne ponuky. Preto si treba takýto krok dobre zvážiť.
Pôžička od súkromnej osoby
So zápisom v úverovom registri teda dlžník v banke ďalšiu pôžičku nedostane. Skúsiť však môže pôžičku od súkromnej osoby. Ponuky môžu znieť lákavo, súkromné osoby zvyčajne požičiavajú bezúčelovo a bez dokladovania.
Riskantné môžu byť však často nejasné podmienky pôžičky. Pôžička od súkromnej osoby má často omnoho vyššiu úrokovú sadzbu ako bežné bankové i nebankové úverové produkty a na pozore sa tiež treba mať pri ručení zmenkou či nehnuteľnosťou.
O niečo bezpečnejšie môže byť tzv. kolektívne požičiavanie, známe aj ako peer-to-peer (P2P). Ide o pôžičky od ľudí pre ľudí, ktoré zastrešujú rôzne platformy. Prostredníctvom nich si možno súkromne požičať peniaze. Ide však o neregulovaný trh, ponuky teda môžu byť rôzne, treba teda preverovať a hľadať referencie.
- Súkromné osoby zvyčajne nepreverujú, či má žiadateľ zápis v úverovom registri. Čo môže byť pre dlžníka či žiadateľa s negatívnym zápisom výhodou. Avšak pre tých, ktorí nemajú finančné záväzky alebo ich v minulosti poctivo a včas splatili, to nijako neovplyvní výšku úrokov či výhodnosť ponuky.
- K vybaveniu stačia zvyčajne dva doklady totožnosti.
- Súkromníci požičiavajú spravidla buď na zmenku, alebo so založením nehnuteľnosti.
- Ide o neregulovaný trh, ponuky preto môžu byť rôzne.
Ako je vidieť, pôžičky od súkromných osôb majú svoje výhody aj nevýhody, treba ich preto vždy dobre zvážiť.
Pôžička na zmenku či peniaze na ruku?
Pri pôžičke na zmenku vyžaduje poskytovateľ za požičanie peňazí podpis zmenky vo výške požičanej sumy. Využíva sa napríklad pri pôžičkách, keď veriteľ chce mať určitú formu zabezpečenie pôžičky, avšak nechcú sa riešiť zdĺhavé a zložité zmluvy. Pôžička na zmenku však býva často riziková, odporúča sa tu preto zvýšená opatrnosť.
Zmenka je vlastne cenný papier. Existujú dva druhy, a to vlastná a cudzia zmenka.
- pri vlastnej zmenke sa dlžník zaväzuje splatiť určitú sumu vlastníkovi zmenky
- pri cudzej zmenke prechádza táto povinnosť na tretiu osobu.
Zmenka sa používa pri niektorých nebankových pôžičkách, pôžičkách od súkromných osôb alebo vtedy, ak si chcel niekto požičať peniaze na ruku.
Pôžička na zmenku zvyčajne býva výhodná pre veriteľa, už menej pre dlžníka. Dlžník totiž ručí celým majetkom, v prípade nesplatenia zmenky tak bude čeliť exekúcii. Zmenku totiž treba splatiť jednorazovo v určenom čase.